Klub studenata informatike
Fakultet za informatiku i računarstvo
Univerzitet Singidunum
Danijelova 32, Beograd
 
 
Facebook RSS
 
 
formats

KSI radionica #8

Objavljeno 09.03.2013. 14:31

Obaveštavamo sve članove KSI da će u subotu 23.03.2013. godine, sa početkom u 10 časova u elektronskoj učionici A02 u Danijelovoj 32, biti održava jako zanimljiva KSI radionica #8 na temu “Razvoj biometrijskih servisa u savremenom informacionom društvu na polju zaštite identiteta“.

Savremene informacione tehnologije i globalizacija dramatično su promenili današnji svet računarskih mreža koje se odlikuju visokim stepenom integracije različitih elektronskih servisa. Obzirom da je broj Internet servisa i novih korisnika usluga svakodnevno u porastu, povećava se količina i vrednost razmenjenih informacija. Informacije koje se razmenjuju u mreži i memorišu mogu biti kompromitovane ili ukradene ukoliko nisu adekvatno zaštićene. U svim tipovima mrežne komunikacije poseban izazov predstavljaju mehanizmi za kontrolu pristupa. Njihova uloga je da zaštite podatke i informacije od neovlašćenih pristupa preko dovoljno sigurnih postupaka za proveru identiteta.

Tradicionalni sistemi za proveru identiteta baziraju se na lozinkama koje pamtimo ili nečemu što nosimo sa sobom. Obično su to smart kartice, tokeni, mobilni telefoni… Ovi uređaji ne mogu garantovati da se radi o legitimnim korisnicima, jer ne postoji jaka veza između autentifikatora i servisa za autentifikaciju. Svi problemi nastaje usled njihovog kompromitovanja (krađe, gubljenja, kopiranja).

Problem je rešen uvođenjem još jednog atributa “nečeg što jesmo”. Biometrija ili bio-informacija se nameće kao moguće rešenje za obezbeđenje čvrste veze između autentifikatora i sistema za autentifikaciju. Biometrijski sistemi su bazirani na fizičkim ili bihevioralnim karakteristikama ljudskih bića kao što je lice, glas, otisak prsta i iris. Biometrijski podaci imaju potencijalnu prednost da budu jedinstveni identifikatori jedne osobe. U zavisnosti od vrste biometrijskog izvora, mogu da sadrže dovoljnu ili nedovoljnu količinu informacije za određenu primenu. Za estimacije maksimalne količine informacija neophodno je dobro poznavati osobine biometrijskih podataka okarakterisane prema zadatom tipu biometrijskog izvora, kao i tehnologije za precizno očitavanje i ekstraktovanje informacije. Obzirom na osobine koje poseduju biometrijski podaci, biometrija je postala ozbiljan kandidat za zamenu tradicionalnih metoda na polju autentifikacije i autorizacije pojedinaca.

Kasnije je nastala je ideja o generisanju kriptoloških ključeva na osnovu biometrijskih izvora. Hardverska i softverska rešenja za informacionu bezbednost koja učestvuju na direktan ili indirektan način u skladištenju, obradi i prenosu podataka moraju da koriste adekvatne kriptografske mehanizme koji obezbeđuju računarsku ili praktičnu sigurnost koja podrazumeva sigurnost u odnosu na protivnika koji ima specifične ograničene vremenske i računarske resurse. Snaga ovih kriptografskih mehanizama je određena sa snagom kriptološkog ključa. Danas mnoge zemlje razmatraju ili već koriste biometrijske podatke za podizanja sigurnosti u cilju zaštite pojedinca od krađe identiteta ili lažnog predstavljanja.


Mole se svi zainteresovani članovi kluba da najave svoj dolazak na radionicu na e-mail mtair@singidunum.ac.rs kako bismo zbog što bolje organizacije unapred znali precizniji broj učesnika radionice.

 
© Klub studenata informatike